هر آن چه که باید راجع به کابل های شبکه بدانیم

کابل های شبکه از زمان جنگ جهانی دوم در حال توسعه هستند. پیشرفت تکنولوژی در 40 سال گذشته باعث شده است تا کابل های شبکه بخش عظیمی از زندگی ما باشند. این وسیله به رایج ترین راه برای انتقال اطلاعات در جامعه ما تبدیل شده است. همچنین به طور موثر به یک فاز ایده آل که انتظارات سازندگان اصلی آن را برآورده می کند، دست یافته است.

کابل های شبکه به طور کلی آخرین چیزی است که در هنگام تنظیم یک شبکه اینترنت سیمی بدان توجه می شود . اگر چه که کابل ها نقش عمده را بسته به جنسشان در سرعت و دقت و ثبات شبکه ایفا می کنند. با این حال ، در چند سال گذشته ، پیشرفت کابل های اترنت تغییر کرده است. تقاضا از اینترنت از تصور اولیه خود فراتر رفته است ، چرا که تنها یک کاربرد ساده برای LAN و WAN دارد.

با نگاهی به تاریخچه کابل های شبکه ، ما می توانیم در طول سالیان شاهد تکامل آن باشیم. این وسیله تقریبا با یک فاکتور 10 رشد کرده است. کابل ها از 10 مگابایت تا 100 مگابایت ، سپس از 1 گیگابایت تا 10 گیگابایت رشد کرده است. امروزه در برخی مراکز داده سرعت تا 40 گیگ می رسد و برخی اوقات از 100 گیگ فراتر می روند. با این حال، در چند سال گذشته، پیشرفت کابل های شبکه تغییر کرده است. تقاضا از اینترنت از تصور اولیه خود فراتر رفته است ، چرا که تنها یک کاربرد ساده برای LAN و WAN دارد.

 

انواع کابل شبکه لن

 

انتشار یک شبکه اترنت به هر گوشه ای از صنعت، نیروی محرک این تقاضا برای تنوع است. کابل شبکه اترنت همراه با اینترنت اشیاء (IoT) بخش های جدایی ناپذیری از زندگی ما بوده است. بنابراین، برای دیدار با این کاربردها و تقاضاهای متنوع، کابل های اترنت تحت تکامل شدید قرار گرفتند. نه تنها کابل بلکه مهمترین قسمتی که در آن تغییرات اتفاق می افتد، در ساختمان های هوشمند قرار دارد. تمامی آن تغییرات به طور عمده از کابل های مسی تشکیل شده است.

توسعه ساختمان های هوشمند همراه با توسعه اینترنت بی سیم و اینترنت اشیا، نیازمند چیزهای بیشتری برای ایجاد یک شبکه است. برای این کار به کابل های شبکه نیاز می باشد تا بتواند دو وظیفه اساسی را ایفا نماید. اولی انتقال داده ها و دیگری منبع تغذیه است. منظور از منبع تغذیه PoE(Power over Internet) که همان عبور برق ز بستر کابل میباشد اشاره دارد. در اینجا کابل به عنوان رسانه ای برای انتقال برق نیز استفاه می شود.

هدف PoE این است که به تدریج تمامی پایانه های مصرف انرژی پایین را متحد کند. این کار زمانی ساده تر می شود که از کابل های شبکه زوج به هم تابیده مسی برای ایجاد شبکه استفاده شود. این مساله یک مشکل اصلی ارتباط ترمینال های مختلف با خروجی برق را حل می کند. این دستگاه می تواند واحدهای مختلفی از این قبیل را به هم متصل کند :

تلفن دیجیتال IP

دوربین مداربسته دیجیتال

اکسس پوینت های بی سیم

نورپردازی ال ای دی

سیستم های کنترل هوشمند

تجهیزات صوتی و تصویری

معرفی انواع مختلف کابل های شبکه

به طور کلی، کاربران ترجیح می دهند یکی از انواع Cat5 ، Cat5e ، Cat6 ، Cat6A را استفاده نمایند. از طرفی بسیاری از کاربران نمی دانند که در واقع دو نوع اصلی از کابل های شبکه اترنت موجود در بازار وجود دارد. که دو نوع کابل های شبکه صاف (Flat( و کابل شبکه گرد  round می باشند. اجازه دهید کابل های مسطح و گرد را با هم مقایسه نماییم و تفاوت اصلی بین این نوع کابل ها را بدانیم.

کابل های شبکه مسطح (Flat)

شرکت آمریکایی Cicoil ده سال بعد از چنگ جهانی دوم موفق به ساخت کابل های اترنت مسطح برای کامپیوترهای IBM شد. از آن ها در زمینه های نظامی ، رباتیک ، هوافضا و سایر موارد استفاده می شده است. زمانی که محاسبات با کیفیت بالا نیاز باشد، استفاده از این کابل ها ضروری می باشد. کابل های شبکه مسطح کارایی بیشتر در بسته بندی و انعطاف پذیری در استفاده را فراهم می نمایند. همچنین قادر به کاهش نویزهای الکتریکی و لرزش ها در طول عملکرد خود می باشند.

 

کابل شبکه لن مسطح

 

کابل های شبکه گرد (Round)

کابل شبکه گرد یک نوع سیم عایق دار است. این کابل ها شامل چند لایه مواد پرکننده هستند. همه اینها با هم شکل دایره ای اصلی را حفظ می کنند. این کار در به حداقل رساندن گرمایش در کابل های شبکه به علت اصطحکاک کمک می کند. این لایه ها همچنین کابل را در برابر محیط بیرونی محافظت می کنند. در زمینه های صنعتی و تولید ، استفاده از سیم های برق گرد رایج تر است.

علاوه بر کابل های شبکه صاف و گرد میتوان طبقه بندی بر اساس پیکربندی را نیز مطرح کرد. در اواخر دهه 1980 میلادی، جهان شاهد رونمایی کابل های با کت 3 بود. که می تواند از خدمات صوتی و همچنین BASE – T10 پشتیبانی کند. با این حال پیکربندی کت 3 در اواسط 1990 به پایان رسید. در همین زمان کابل با پیکربندی کت 5 به طور گسترده ای محبوب شد. این نوع کابل ها قادر به پشتیبانی از سرعت شبکه سریع تر تا 100 Mbpsبود.

کابل شبکه لن گرد

کابل های شبکه Cat5e

مرحله بعدی توسعه کابل های شبکه و اتصالات مربوط به آن با آمدن پیکربندی Cat5e آغاز شد. این کابل ها می توانند برنامه هایی با پهنای گیگابیت را با سرعت بالاتری پشتیبانی نمایند. کابل Cat5e به زبان ساده نسخه پیشرفته پیکربندی Cat5 می باشد. از طرف دیگر استانداردهای Cat5e با برخی ویژگی های بیشتر و سخت گیرانه تر به ارمغان آمدند. این ویژگی ها باعث پشتیبانی برنامه های با شبکه گیگابیت و سرعت بالا می شوند. این قابلیت ها به اندازه کافی برای منسوخ شدن کابل با پیکربندی 5 کافی بودند.

کابل های شبکه Cat6

طی دهه گذشته ، کابل شبکه Cat6 و اتصالات آن به یک نیاز اساسی تبدیل شده اند. کابل های Cat6 برای ایجاد یک شبکه که برنامه های شبکه گیگابیت را پشتیبانی می کند، بسیار مهم هستند. به علاوه ، یک شبکه که پهنای باند تا 250 مگاهرتز را پشتیبانی می کند.

سوکت کابل های شبکه با پیکربندی Cat5e و Cat6 برای تمامی کیستون دستگاه ها ، سوییچ ها ، روترها یکسان می باشند و نیازی به کیستون خاص خود ندارند. با این حال هر دو آن ها طراحی و کاربرد متفاوتی دارند و هر دو پیکربندی با سیم های مسی جفت به هم چسبیده درست شده اند.

کیستون های با پیکریندی Cat5e تا سرعت 1000 مگابیت در ثانیه را ساپورت می کنند در حالی که کابل کت 6 دارای محدوده سرعت تا 10 گیگابیت بر ثانیه در طول 35 تا 45 متر می باشند. قیمت کابل های شبکه بسته به برند ، نوع و طولشان متفاوت می باشد. هزینه کابل های شبکه Cat5e عموما حول و حوش 0.20 دلار بازای هر متر می باشند و قیمت کابل های با پیکربندی Cat6  20 درصد بیشتر می باشد.

بعد از معرفی کابل های شبکه کت 6 Cat ، آن ها گران تر از نمونه کت 5 بودند و این امر باعث شد تا استفاده از آن ها به راحتی ممکن نباشد. با این حال، از آن زمان به بعد، ارزش و هزینه آن ها نیز کاهش یافت.

کابل های شبکه Cat6A

حرف "A" مخفف کلمه “Augmented” در کابل های Cat6A می باشد. این کابل ها نرخ انتقال داده را تا 10 گیگابیت بر ثانیه تا طول 100 متری پشتیبانی می کند. علاوه بر این، این کابل ها تا پهنای باند فرکانس 500 مگاهرتز را نیز پشتیبانی می کنند. این نمونه کابل ها هر روز در حال معروف تر شدن هستند. سرعت کابل های Cat 6A تا 10 گیگابیت بر ثانیه در طول 164 متر هستند و در طول های بیشتر از این هم سرعت کابل های Cat5e می شوند.

بسیار سبک تر و باریک تر از کابل های با پیکربندی دیگر می باشد. استفاده از آن در موسسات آموزشی و درمانی رایج است. همچنین کابل Cat6A برق از سیم PoE را پشتیبانی می کند و نسبت به سایر کابل ها به آن برتری می دهد.

کابل شبکه

سایت جامع کابل شبکه در ارائه محصولات و خدمات شبکه فعالیت خود را از سال 1387 آغاز نموده است. این مجموعه با کارشناسان مجرب خود به دنبال پشتیبانی و راهنمایی هر چه بهتر شما عزیزان می باشد.


تلفن : 02188228160

همراه : 09124104156

نماد ها

enamad

samandehi

خبرنامه

تمامی حق و حقوق وب سایت برای کابل شبکه محفوظ می باشد.