شبکه کامپیوتری چیست؟

شبکه کامپیوتری گروهی از کامپیوتر و دستگاه‌هایی است که توسط کانال‌های ارتباطی (رسانه) به هم متصل شده‌اند.

شبکه های کامپیوتری چیست ؟

یک شبکه کامپیوتری یا شبکه داده یک راه ارتباطی است که به کامپیوترها اجازه تبادل اطلاعات و داده ها را به یکدیگر می دهد و در شبکه های کامپیوتری تبادل اطلاعات بین دستگاه ها به وسیله لینک داده صورت می گیرد و ارتباط بین نودهای شبکه با استفاده از رسانه های کابل شبکه و یا رسانه های بی سیم (وایرلس) است. به عنوان مثال اینترنت بهترین نمونه شبکه های کامپیوتریی  است. رسانه به بستر انتقال داده گفته می شود که میتواند بصورت کابل شبکه و یا بی سیم باشد.

دستگاه های شبکه های کامپیوتری که آغازگر،مسیردهنده و خاتمه دهنده داده ها هستند نودهای شبکه نامیئه می شنود. نودها میتوانند شامل میزبان ها همچون کامپیوترهای شبکه،تلفن ها،سرورها و سایر سخت افزارهای شبکه باشند. دو دستگاه به اصطلاح زمانی با یکدیگر شبکه می شوند که یک دستگاه قادر به تبادل اطلاعات با دستگاه های دیگر باشد و یا دو دستگاه بصورت مستقیم به یکدیگر متصل شده باشند.

شبکه های کامپیوتری در محیط انتقال ، برای انتقال سیگنال ها،پروتکل های ارتباطی برای سازماندهی ترافیک شبکه،اندازه شبکه،توپولوژی و قصد سازمانی متفاوت است. شبکه های کامپیوتری تعداد زیادی از برنامه های کاربردی و خدمات پشتیبانی همچون دسترسی به شبکه جهانی وب(اینترنت)،ویدیوهای دیجیتال،صوت دیجیتال،استفاده مشترک از نرم افزارها و سرورهای ذخیره سازی اطلاعات،پرینترها،دستگاه های فکس،استفاده از ایمیل و برنامه های پیام رسان و... را میسر میسازد.

شبکه های کامپیوتری ممکن است شاخه ای از مهندسی برق،مخابرات،علوم کامپیوتر،فناوری اطلاعات و یا مهندسی کامپیوتر در نظر گرفته شود در حالی که شبکه کامپیوتری به کاربرد نظری و عملی رشته های مذکور متکی است. یک شبکه کامپیوتری ارتباطات میان فردی کاربران را برای برقراری ارتباط موثرتر و آسان تر از طریق ابزار مختلف همچون  ایمیل، پیام های فوری، چت روم، تلفن تصویری، و ویدیو کنفرانس تسهیل میکند.

دسترسی به اطلاعات مربوط به دستگاه های ذخیره سازی اشتراکی از ویژگی های مهم بسیاری از شبکه ها است. یک شبکه اجازه اشتراک گذاری فایل ها،داده ها و انواع دیگر اطلاعات را به کاربران برای دسترسی به اطلاعات و ذخیره آنها در کامپیوترها را می دهد و همچنین شبکه اجازه اشتراک منابع محاسباتی و شبکه را میدهد. کاربران ممکن است دسترسی و استفاده از منابعع  ارائه شده توسط دستگاه ها در شبکه را همچون چاپ یک سند روی یک پرینتر به اشتراک گذاشته شده را داشته باشند. یک شبکه کامپیوتری ممکن است بوسیله نفوذگرهای کامپیوتر برایی گسترش ویروس ها و کرم ها بر روی دستگاه های متصل به شبکه و یا جلوگیری کردن از اتصال دستگاهای دیگر به شبکه توسط حملات انکار سرویس قرار بگیرند.

 

کابل شبکه

سایت جامع کابل شبکه در ارائه محصولات و خدمات شبکه فعالیت خود را از سال 1387 آغاز نموده است. این مجموعه با کارشناسان مجرب خود به دنبال پشتیبانی و راهنمایی هر چه بهتر شما عزیزان می باشد.


تلفن : 02188228160

همراه : 09124104156

نماد ها

enamad

samandehi

خبرنامه

تمامی حق و حقوق وب سایت برای کابل شبکه محفوظ می باشد.