تفاوت بین پچ کوردهای مستقیم و کراس اور چیست؟

کابل های لن (پچ کورد شبکه)

یک مدلی از کابل هستند که دو سر آنها سوکت دارد و برای اتصال مودم ، روتر و سوییچ ها استفاده می شوند و جنس این نوع پچ کورد ها می تواند کابل شبکه از انواع پیکربندی Cat5e  ، Cat6 ، Cat6A و یا کابل کواکسیال و فیبر نوری باشد.

تفاوت پچ کوردها با کابل های معمولی در طول آن ها می باشد ، که کابل های به طول های مشخص 0.5 ، 1 ، 2 ، 3 ، 5 ، 10 ، 15 متری و... می باشند و دو سر انها دارای سوکت می باشد و نیازی به سوکت زدن نخواهند داشت.

علارغم پیشرفت در تکنولوژی های بی سیم، بسیاری از شبکه های کامپیوتری هنوز به کابل ها به عنوان رسانه فیزیکی برای انتقال داده ها تکیه دارند. کابل های شبکه در انواع مختلف وجود دارند، از جمله : کابل کواکسیال ، جفت به هم چسبیده ، پچ کوردها ، کابل USB ، فیبر نوری و... . در بین این همه تنوع از کابل های شبکه بسیاری افراد ممکن است با پچ کورد ها و کابل های کراس اوور آشنا نباشند. در حقیقت کابل های لن (پچ کورد) و کراس اوور دو نوع کابل شبکه هستند و دارای ویژگی های فیزیکی مشابهی می باشند. ولی تفاوت بین پچ کورد و کراس اوور در چیست ؟

 

ارتباط دو کامپیوتر از طریق سوییچ

 

استاندارد T-568A در برابر T-568B

قبل از صحبت در مورد تفاوت این کابل ها، لازم است که در مورد استانداردهای T-568A و T-568B شرح دهیم. با توجه به این دو سیم کشی دو فرم مختلف اتصال وجود دارد. طرح اتصال T-568B بسیار رایج است، اگرچه بسیاری از دستگاه ها از طرح T-568A پشتیبانی می کنند. اگر هر دو انتهای کابل های شبکه براساس یک استاندارد سوکت زده شوند، این یک اتصال مستقیم است، هر دو استاندارد می توانند برای اتصال مستقیم (پچ کوردها) استفاده شوند ، وگرنه این یک اتصال کراس اوور می باشد. بعضی از برنامه های شبکه نیاز به کابل های کراس اوور دارند که یک طرف کابل با استاندارد T-568A و طرف دیگر با استاندارد T-568B سوکت زده می شود. این نوع کابل ها (کراس اوور) برای اتصال مستقیم کامپیوتر به کامپیوتر استفاده می شود. تصویر زیر استانداردهای A و B را نشان میدهد.

کابل لن (پچ کورد) مستقیم چیست ؟

بسیاری از متخصصان شبکه از اصطلاح پچ کورد برای اشاره به اتصال مستقیم استفاده می کنند. بنابراین دو سر پچ کورد ها مستقیم از طریق سیم به هم متصل می شوند و در طول مسیر تغییر و مبادله ای ندارند. هر دوطرف از یک استاندارد اتصال استفاده می نمایند.در تصویر زیر این مورد واضح تر قابل درک می باشد :

استاندارد نوع یک سوکت زدن شبکه

 

کابل لن (پچ کورد) کراس اوور چیست ؟

کابل کراس اوور همانطور که از نامش پیداست، در هنگام اتصال از یک طرف به طرف دیگر تغییر میکند. بر خلاف پچ کورد هر طرف از اتصال از یکی از استانداردهای A  و B استفاده میکند. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید پین 1 در اتصال A به پین 3 در اتصال B ، پین 2 به پین 6 و... متصل شده است.

 

استاندارد نوع دو سوکت زدن شبکه

کابل شبکه

سایت جامع کابل شبکه در ارائه محصولات و خدمات شبکه فعالیت خود را از سال 1387 آغاز نموده است. این مجموعه با کارشناسان مجرب خود به دنبال پشتیبانی و راهنمایی هر چه بهتر شما عزیزان می باشد.


تلفن : 02188228160

همراه : 09124104156

نماد ها

enamad

samandehi

خبرنامه

تمامی حق و حقوق وب سایت برای کابل شبکه محفوظ می باشد.